Yaşasın Figma Community!

Guven Sozmen
3 min readFeb 11, 2020

--

Gün içerisinde ekrana baktığım süre zarfını düşünürsek; herhalde birinciliği Figma kapar. Figma’yı çok sevdiğim doğrudur. Neredeyse bütün işlerimi bu tasarım aracını kullanarak… Bir saniye… Tasarım aracı mı(?)

Figma, “tasarım aracı” sıfatıyla gerek Adobe XD gerek Sketch gibi birçok arayüz tasarlama araçlarıyla yeterince kıyaslandı diye düşünüyorum. Team, cloud based, smart animate, auto layout, hand-off, plugin, prototype gibi büyük özellikleri ve küçük güncellemeleri sayesinde akranlarıyla “tatlı” bir rekabet içerisinde. Figma’nın bu atılımları tasarımcılar tarafından sadece sempati toplamadı onları bizzat kullanmaya da teşvik etti. Hatta rakiplerini de daha hızlı geliştirmeler yapmaya sevk etti. Ama o artık sadece bir tasarım aracı değil.

Tool Wars

Peki Figma Community nedir?

Tasarımcıların ya da tasarım ekiplerinin kaynak dosyalarını paylaştıkları ve diğer kullancılarının bu kaynak dosyasına Figma içerisinden kolayca eriştiği platform.

Figma’nın son hamlesi olan ve beta versiyonuna şu formu doldurarak başvurabileceğiniz Figma Community, tasarımcılar ve ekipler için olayı bambaşka bir noktaya getirecek diye düşünüyorum. Daha doğrusu öyle olmasını ümit ediyorum.

Belki yazılımcılardaki gibi -birebir aynısı olamaz - biz tasarımcılar için de açık kaynak kültürü standart olacak. Hatta belki de tasarımcılar için nihai açık kaynak platformu Figma Community olacak.

Bu hamle Figma’yı sadece bir tasarım aracı kalıbından çıkarıp platform ve kültür olma yoluna doğru itiyor. Paylaşma, yardımlaşma, yararlanma, katkıda bulunma kültürü.

Figma Community

“Ya zaten insanlar dosyasının view linkini ‘herhangi’ bir yerde paylaşıyordu. Hatta isteyen save as .fig diyerek dosyayı kopyalıyordu” dediğinizi duyar gibiyim. Ancak herhangi birinin profiline girip dosyalarına bakamıyorduk. Tekrardan dosyayı düzenleyip remix olarak paylaşamıyorduk. Ya da birinin dosyasını kopyaladıktan sonra beğendiğini göstereceğin bir sistem yoktu. Hatta dosya sahibi o dosyanın kaç kez kopyalandığını dahi bilmiyordu. Ama artık Figma’nın Figma’yı Figma’da paylaştığı bir dünyadayız. Şaka değil:)

https://www.figma.com/@figma

Hatta bu dosyalar CC BY 4.0 lisansı altında paylaşılıyor ve zaten siz paylaşırken de bu lisansı kabul etmeden paylaşamıyorsunuz. Lisansın karşılığı ise tam olarak şöyle:

You are free to:

Share — copy and redistribute the material in any medium or format

Adapt — remix, transform, and build upon the material for any purpose, even commercially.

Evet evet bence de Figma’nın kendi tasarım dosyasını paylaşmasından daha normal bir şey yok hatta yapmasaydı büyük tutarsızlık olurdu. Fakat bazı tasarım takımları da buna destek oldu. Bunlardan bazılarının saymak gerekirse: Microsoft VSCode Toolkit’i paylaştı, Twitter ekibi özgün emojileri olan Twemoji’nin tasarım dosyasını paylaştı ve Uber ise Base adında çekirdek komponentlerinin bulunduğu bir dosyayı kullanıma açtı. Hatta Chicago şehri kendi Design System’ini paylaştı.

Bu dosyaları didik didik ederek kendimize çok şey katacağımıza eminim. Bazen dosyaları incelerken kimin nasıl komponent isimlendirmesi yaptığına bakarak eksiklerimi gideriyorum. Ya da neye göre boşluk kullanmış ve hatta toplam gölge ve gri sayılarına bakmaya ve incelemeye çalışıyorum.

Artık Portfolyolar Figma’da (mı?)

New Portfolio Platform

Noah Stokes eski bir Dribbble çalışanı ve onun böyle bir twit atması bence heyecan verici. Eğer Figma Community yeni Dribbble/Behance olursa ve tasarımcılar tarafından kabul görürse; artık iş başvurusu yaparken sadece Dribbble ya da Behance linklerimiz değil Figma profillerimiz de önem arz edecek. Bu da şu anlama geliyor ki artık sadece çıktılar değil tasarım dosyalarımız da gün yüzüne çıkıyor. Eh bunda korkulacak bir şey yok. Bizi daha dikkatli, düzenli ve disiplinli olmaya itecek.

Rectangle1'den Rectangle2'ye.. Sesimi duyuyor musun?

Bu kadar Figma Community konuştuktan sonra bir şeyler paylaşmasam olmazdı. İlk olarak kimisi bilindik markaların ve kimisi unique olan 50 buton tasarımını Figma’da yaptım ve Community’de paylaştım. Birlikte paylaşmaya devam edelim:)

Okuduğunuz için teşekkür ederim…

--

--